پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

باسمه تعالی

پس از ناکامی ستاد انقلاب فرهنگی در بازنگری محتوای متون درسی در رشته های دانشگاهی، بازسازی و تحول بنیادین علوم انسانی؛ با رهنمود امام خمینی (ره) طرح همکاری حوزه و دانشگاه به وسیله آیت الله مصباح تهیه و «دفتر همکاری حوزه و دانشگاه» تشکیل شد؛[1] این دفتر که بعدها به پژوهشکده و «پژوهشگاه حوزه و دانشگاه» تغییر نام داده طرحی مقدماتی را برای بازسازی علوم انسانی در برخی رشته ها از جمله علوم تربیتی در سه مرحله صورت بندی نمود،[2] ظاهرا مرحله سوم این طرح که مرحله بازنگری و تجدید نظر نهایی بوده است به دلایلی که در این جا مجال پرداختن به آن نیست از سال 62 تاکنون ادامه دارد، طی این مدت پژوهشگاه آثار ارزشمندی خصوصا در عرصه تعلیم و تربیت منتشر کرده است، پژوهشگاه(گروه علوم تربیتی) در مباحث مهمی چون روش شناسی پژوهش و فقه تربیتی دست به انتشار آثاری زده است[3] که شایسته توجه است + سیره تربیتی ائمه معصومین (ع)، تربیت دینی و آرای تربیتی دانشمندان مسلمان.

 هر چند تحول علوم انسانی مقوله ای صرفا دولتی نیست بلکه جهاد علمی عالمان انقلابی و شجاع(!) عرصه علوم انسانی را می طلبد، اما لازم می آید عملکرد این نهاد که ظاهرا متولی رسمی تحول علوم انسانی است[4] به عنوان تجربه و کوششی برای بومی سازی علوم انسانی، از نگاه و نظر اهالی علم و اندیشه دور نماند، هم برای اطلاع از گام های طی شده و هم برای آسیب شناسی و چاره اندیشی برای راه پیش روی؛ آثار گروه علوم تربیتی، چشم انداز، بیانیه مأموریت و اهداف پژوهشگاه را در اینجا ببینید:   http://www.rihu.ac.ir


1 – نقل از فلسفه تعلیم و تربیت ج 1 پژوهشگاه حوزه و دانشگاه                    2 -  همان

3- روش شناسی پژوهش در روان شناسی و علوم تربیتی، روش شناسی تحقیق در تعلیم و تربیت: رویکردی اسلامی، فقه تربیتی ج 1 و 2 از این جمله اند.

4- در تارنمای پژوهشگاه فلسفه حیات آن «نظریه پردازی در مناسبات دین و علوم انسانی و توسعه مرزهای علوم انسانی ـ اسلامی و بومی » ذکر شده است.

/ 3 نظر / 65 بازدید
مجتبی

سلام برادر خوبی؟ به حق پژوهشگاه تلاش‌های بسیاری نموده، و آثار مهمی را منتشر نموده که در کنار آثار منتشره توسط سایرین مجموعه نسبتاً خوبی را برای دانشجویان و اساتید و پژوهشگران فراهم می‌کنند. اما نکته قابل تامل این است که چرا حضور اساتید و دانشجویان این پژوهشگاه در مجامع علمی و همایش‌ها کمرنگ است؟ چرا ارتباط علمی با مخاطبین عمدتا از طریق آثار است و نه موثرین؟

سیب سرخ

با سلام اگر واقعا بحث های کاربردی مطرح بشه و دردی از جامعه حل کنه،‌خیلی عالیه خدا همه ما رو هدایت کنه به نور ایمان و حقیقت یا علی

محمود

س